Daňový a účtovný poradca podnikateľa 12/2024

Ťažiskovou témou vydania sú premeny obchodných spoločností a družstiev z pohľadu účtovníctva podnikateľov , kde sa dozviete informácie o zmenách s účinnosťou od 1.3.2024. Informujeme vás aj o tom, ako sa nedopustiť chýb pri zdaňovaní príjmov vo vzťahu k zahraničiu. Zameriavame sa na zásady správneho zdaňovania príjmov vo vzťahu k zahraničiu, ktoré je potrebné dodržať, aby sa eliminovali omyly, ale poukážeme aj na niektoré chyby, ku ktorým v praxi dochádza. Viac zaujímavých tém vám prinášame v obsahu nižšie.

Cena s DPH
22,86 €
Cena bez DPH
19,05 €
ISBN
858-41-1306-676-1
Rok vydania
2024
Počet strán
192
Formát
A5
Forma produktu
Tlačená publikácia
Vydavateľstvo
Poradca podnikateľa
+ -

Daňový a účtovný poradca podnikateľa 12/2024

Ťažiskovou témou vydania sú premeny obchodných spoločností a družstiev z pohľadu účtovníctva podnikateľov , kde sa dozviete informácie o zmenách s účinnosťou od 1.3.2024. Informujeme vás aj o tom, ako sa nedopustiť chýb pri zdaňovaní príjmov vo vzťahu k zahraničiu. Zameriavame sa na zásady správneho zdaňovania príjmov vo vzťahu k zahraničiu, ktoré je potrebné dodržať, aby sa eliminovali omyly, ale poukážeme aj na niektoré chyby, ku ktorým v praxi dochádza. Viac zaujímavých tém vám prinášame v obsahu nižšie.

OBSAH

Témy mesiaca

  • Premeny obchodných spoločností a družstiev z pohľadu účtovníctva podnikateľov
    (Ing. Mária Horváthová)

Premeny obchodných spoločností upravuje od 1. marca 2024 zákon č. 309/2023 Z. z. Pod podnikovou premenou sa rozumie zlúčenie, splynutie a rozdelenie obchodných spoločností a družstiev. Do prijatia zákona o premenách oblasť zrušenia spoločností bez likvidácie bola upravená Obchodným zákonom. Prijatím osobitného zákona o premenách boli úpravy z Obchodného zákonníka vyňaté a sú zapracované v zákone o premenách.

Dane a účtovníctvo

  • Zmeny v účtovníctve (Ing. Mária Cvečková)

Zmeny zákona cez novelu č. 105/2024 Z. z , ktorá preberá smernicu EÚ a Rady č.2022/2464 o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (ESG reporting). Účinnosť je od 1. júna 2024.

  • Ako sa nedopustiť chýb pri zdaňovaní príjmov vo vzťahu k zahraničiu (Ing. Valéria Jarinkovičová)

Príspevok je zameraný na zásady správneho zdaňovania príjmov vo vzťahu k zahraničiu, ktoré je potrebné dodržať, aby sa eliminovali omyly, ale poukáže sa aj na niektoré chyby, ku ktorým v praxi dochádza. Článok sa zaoberá aspektmi zdaňovania príjmov v SR vo vzťahu k zahraničiu, čiže problematikou, ktorá sa týka príjmov plynúcich rezidentom SR zo zdrojov v zahraničí a príjmov plynúcich nerezidentom SR zo zdrojov na území SR.

  • Dodatočné daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (Ing. Jana Fülöpová)
    Naprávať chyby sa oplatí. Platí to aj pri dani z motorových vozidiel. Spôsob nápravy pochybenia v podanom daňovom priznaní je možný po podaní daňového priznania (po lehote na jeho podanie) už iba podaním dodatočného daňového priznania.

Pre platiteľov DPH

  • Sociálny podnik z pohľadu DPH (Ing. Jana Böszörményi)

Cieľom sociálnych podnikov je zameranie sa na dosahovanie spoločensky prospešných cieľov, ako je napríklad zamestnávanie a inklúzia znevýhodnených alebo zraniteľných osôb prostredníctvom výkonu podnikateľskej činnosti. Z uvedeného vyplýva, že ak dochádza k zameraniu sa na podnikateľskú stránku, dochádza k dosahovaniu zisku a práve zisk a podporné systémy určené pre sociálny podnik zabezpečujú jeho sociálny vplyv, ktorý sa sleduje pri tomto druhu podnikov. V článku si prejdeme jednotlivé zmeny z pohľadu zákona o dani z pridanej hodnoty, medzi ktoré patrí ako prvá znížená sadzba dane, a na príkladoch si ukážeme, ako správne posudzovať uplatnenie sadzby dane.

  • Odpočet a vrátenie DPH pri cezhraničnom podnikaní (Ing. Jana Böszörményi)

Odpočet dane vzniká daňovíkovi po splnení stanovených podmienok príslušnou legislatívou. Základným predpokladom nároku na odpočet dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty je posúdenie povahy výdavku. To znamená, že aby nastalo právo na odpočítanie dane, musí ísť o daňovo uznaný výdavok. V článku si priblížime podrobnejšie právo na odpočítanie dane z tuzemska, zo zahraničia a prakticky uvedieme na príkladoch.

Interné smernice

  • Smernica o spôsobe používania motorových vozidiel účtovných jednotiek
    (Ing. Martin Mikláš)

Cieľom tejto smernice je vymedziť spôsob používania motorových vozidiel zaradených do obchodného majetku spoločnosti, prenajatých alebo vypožičaných od iných subjektov. Je nutné formulovať znenie smernice, ak je motorové vozidlo používané výhradne na podnikanie, tak sa v smernici neuvádza spôsob výpočtu nepeňažného príjmu zamestnancov a rovnako aj pravidlá použitia automobilu na súkromné účely podľa potrieb účtovnej jednotky. Touto smernicou je možno deklarovať a upraviť spôsob použitia automobilov výhradne na podnikateľský účel a zakázať použitie vozidla na súkromné účely bezodplatne.

Právo v podnikaní

  • Nový zákon o ochrane spotrebiteľa – prehľad najdôležitejších zmien
    (JUDr. Slavomíra Mičurová Školková, PhD.)

V tomto článku sme sa zamerali na najdôležitejšie informácie o novele zákona o ochrane spotrebiteľa, zákon č. 108/2024 Z. z., ktorý nadobúda účinnosť 1. 7. 2024. Zákonodarca prijal nový zákon o ochrane spotrebiteľa, pričom týmto zákonom upravil okrem iných právnych predpisov aj Občiansky zákonník a zároveň zrušil viacero predpisov z oblasti ochrany spotrebiteľa, akými sú napríklad zákon o ochrane spotrebiteľa a zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku a ďalšie.

Právne predpisy

  • Usmernenie k účtovaniu DPH v prípadoch podľa § 25a a § 53b zákona o DPH a k vplyvu na základ dane z príjmov daňovníka - 19/DZPaU/2024/MU (MF SR)
  • Usmernenie k povinnostiam obchodných spoločností podľa zákona č. 431/2002 Z. z., ktoré sa zrušujú s likvidáciou - 18/DZPaU/2024/MU (MF SR)