Daňový a účtovný poradca podnikateľa 10-11/2024

Ústrednú tému spojeného vydania DÚPP predstavuje uplatňovanie investičnej pomoci formou úľavy na dani z príjmov. Rozoberáme danú tému ako komplexný celok. Na príkladoch autorka vysvetľuje, aká výška daňovej úľavy sa môže v roku 2024 uplatniť. V téme konateľ a spoločník z pohľadu ZDP rozoberáme zaraďovanie príjmov zo závislých činností spoločností s ručením obmedzeným. Viac tém si prezriete v obsahu nižšie.

Cena s DPH
30,72 €
Cena bez DPH
25,60 €
ISBN
858-41-1306-666-2
Rok vydania
2024
Počet strán
272
Formát
A5
Forma produktu
Tlačená publikácia
Vydavateľstvo
Poradca podnikateľa
+ -

Daňový a účtovný poradca podnikateľa 10-11/2024

Ústrednú tému spojeného vydania DÚPP predstavuje uplatňovanie investičnej pomoci formou úľavy na dani z príjmov. Rozoberáme danú tému ako komplexný celok. Na príkladoch autorka vysvetľuje, aká výška daňovej úľavy sa môže v roku 2024 uplatniť. V téme konateľ a spoločník z pohľadu ZDP rozoberáme zaraďovanie príjmov zo závislých činností spoločností s ručením obmedzeným.
Viac tém si prezriete v obsahu nižšie.

OBSAH

Téma mesiaca

  • Uplatňovanie investičnej pomoci formou úľavy na dani z príjmov (Ing. Michaela Vidová)

Daňová úľava predstavuje sumu, o ktorú sa znižuje daňová povinnosť subjektu po zákonom splnených podmienkach. ZDP ustanovuje niekoľko druhov úľav na dani. Novela č. 31/2024 Z. z. menila zákon o investičnej pomoci. Článok rozoberá danú tému ako komplexný celok. Na príkladoch autorka vysvetľuje, aká výška daňovej úľavy sa môže v roku 2024 uplatniť.

Dane a účtovníctvo

  • Konateľ a spoločník z daňového pohľadu (Ing. Miroslava Brnová)

Príjmy spoločníka a konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným sa posudzujú ako príjmy zo závislej činnosti. Rovnako sa posudzujú aj v rámci takto poberaných príjmov daňovníkmi s obmedzenou daňovou povinnosťou (daňový nerezident) na území SR, ktorý vykonávajú prácu spoločníka a konateľa na území SR, ktoré sú ako zdroj príjmov na území SR vymedzené v § 16 ods. 1 písm. b) ZDP. Za príjem zo závislej činnosti sa považuje aj príjem z činnosti, ktorú nerezident SR vykonáva na palubách lietadiel alebo lodí prevádzkovaných daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidentom SR).

  • Zákon o dorovnávacej dani (Ing. Simona Jurišová)

Primárnym cieľom zavedenia globálnej minimálnej úrovne zdanenia je zabezpečiť, aby podniky, ktoré sú súčasťou veľkých nadnárodných skupín, platili spravodlivý podiel dane bez ohľadu na to, kde pôsobia. Zavedením globálnej minimálnej úrovne zdanenia sa očakáva obmedzenie daňovej konkurencie štátov v oblasti nízkeho efektívneho zdanenia príjmov právnických osôb. Zavedením minimálnej úrovne zdaňovania sa má zamedziť presunu ziskov do štátov s nulovým alebo s veľmi nízkym zdanením.

  • Účtovanie transferov v štátnej správe (Ing. Katarína Pergely)

Transfery sú jednou z oblastí, ktorá je špecifická pre organizácie štátnej správy. Začiatkom roka nadobudla účinnosť novela Opatrením č. MF/13953/2023-361, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie č. MF/14522/2022-36, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre štátne rozpočtové organizácie, štátne príspevkové organizácie a štátne účelové fondy.

  • Konsolidácia transferov (Ing. Katarína Pergely)
  • Použitie vozidla zamestnancom z pohľadu dane z motorových vozidiel (Ing. Jana Fülöpová)

Zamestnanec v zákone o dani z motorových vozidiel nie je uvedený ako samostatný daňovník. Ale predsa sa s pojmom zamestnanec môžeme stretnúť v súvislosti so samostatne vymedzeným daňovníkom a to zamestnávateľom. To, že ide o daňovníka zamestnávateľa, vyplýva z členenia zákonného vymedzenia osoby daňovníka podľa „vzťahu“ k vozidlu.

  • Daňové výdavky na pracovné cesty u podnikateľa (Ing. Zuzana Uríková)

Podnikatelia v súvislosti s ich podnikateľskou činnosťou často uskutočňujú pracovné cesty. A práve pri pracovných cestách im vznikajú výdavky, ktoré si vedia uplatniť ako daňové splnením podmienok. Jednotlivé daňové výdavky si podrobne rozoberie z pohľadu zákona o dani z príjmov a zákona o cestovných náhradách.

Právo v podnikaní

  • Najdôležitejšie novinky v stavebnom práve účinné od 1. apríla 2024 (JUDr. Martin Píry, PhD.)

Jedna z najväčších reforiem stavebného práva vôbec vstúpila do účinnosti 1. apríla. Stavebné právo už nie je regulované len zákonmi č. 50/1976 Zb. a č. 608/2003 Z. z. Do legislatívnej reformy prispeli aj zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe. Všetky zmeny a očakávania budú naplnené až v roku 2025, keďže zákonodarca sa rozhodol pre odloženie časti legislatívy o jeden kalendárny rok.

  • Zamestnávanie cudzincov prakticky (JUDr. Petra Čičkánová)

V dôsledku nezamestnanosti ako aj stúpajúceho trendu odchodu občanov Slovenskej republiky za prácou do zahraničia, museli zamestnávatelia inkorporovať do svojich procesov prijímania zamestnancov aj občanov iných štátov. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko musia zamestnávatelia urobiť, aby zamestnávanie cudzincov nemohlo byť považované za nelegálne zamestnávanie.

  • Cestovné náhrady 2024 (Ing. Ľuboslava Minková)

Pri pracovnej ceste (tuzemskej aj zahraničnej) má zamestnanec nárok, okrem výdavkov, ktoré musí preukázať dokladom aj na náhrady, ktoré sú ustanovené príslušnými opatreniami a ktoré sa zvyšujú podľa zákona o cestovných náhradách. Ide o stravné pre tuzemské pracovné cesty a o sumu základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovnej ceste.
I. Stravné pre tuzemské pracovné cesty a vplyv na ďalšie súvisiace nároky
II. Základné sadzby v eurách alebo v cudzej mene pre zahraničné pracovné cesty
III. Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

  • Prehľad zmien v Trestnom poriadku s účinnosťou od 15. 3. 2024 (doc. JUDr. Miloš Deset, PhD)

Článok sa zaoberá poslednou novelizáciou Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorá mala priniesť do slovenského právneho poriadku viacero významných zmien v oblasti trestného práva hmotného aj trestného práva procesného.