- Úvod
- >>
- PaM jednotlivé čísla
- >>
- Práca, mzdy a odmeňovanie 6/2023
Práca, mzdy a odmeňovanie 6/2023
Júnové vydanie PAM vás oboznámi s novinkami mzdového zvýhodnenia podľa Zákonníka práce a so sadzbami niektorých zvýhodnení od 1. 6. 2023. Rozoberáme mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, nočnú prácu, vo sviatok a podobne. Súčasne približujeme zmeny v systéme valorizácie minimálnych dôchodkov od 1. júla 2023. Upriamime pozornosť i na problematiku zdaňovania dosiahnutých príjmov a uplatnenia možných zvýhodnení popri štúdiu. Viac aktuálnych tém nájdete v obsahu nižšie.
Práca, mzdy a odmeňovanie 6/2023
OBSAH
Pracovnoprávne vzťahy
- Mzdové zvýhodnenia podľa Zákonníka práce a zmena v sadzbách niektorých zvýhodnení od 1. 6. 2023 (Ing. Jana Repáčová)
Zamestnancovi okrem mzdy za vykonanú prácu garantuje Zákonník práce aj mzdové zvýhodnenia, ktoré sú špecifikované v závislosti od toho, že zamestnanec pracuje v neštandardnom režime, prípadne pracuje v dni, kedy väčšina zo zamestnancov má odpočinok, trávi čas s rodinou. Plnenia za iných, ako bežných okolností.
- Mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
- Mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok
- Mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu
- Mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu
- Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
- Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce
- Pružný pracovný čas (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Zamestnanecké benefity možno definovať ako rôzne bonusy, či výhody, ktoré zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom. Medzi najčastejšie patrí napr. prispievanie na stravovanie vo väčšej miere než upravuje Zákonník práce, služobné auto a služobný mobil používané aj na súkromné účely, dovolenka nad rámec, ktorý ustanovuje Zákonník práce, prispievanie na kultúru, možnosť práce formou home office, či zavedenie pružného pracovného času. Tento článok pojednáva o pružnom pracovnom čase a otázkach, ktoré si mnohí zamestnávatelia, či zamestnanci kladú v súvislosti s jeho uplatňovaním, napr. ohľadne prekážok v práci, pracovných ciest a pod.
- Aspekty právnej úpravy dovolenky (JUDr. Petra Čičkánová)
Zákonník práce ani Smernica č. 2003/88/ES neobsahujú žiadnu explicitnú definíciu pojmu dovolenka. Právna úprava dovolenky sa v Zákonníku práce nachádza v tretej časti označenej ako „Pracovný čas a doba odpočinku“. Hlavným cieľom, ktorý právna úprava dovolenky sleduje, je zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov. Dovolenka preto musí byť v prvom rade zamestnancom čerpaná. V článku sa zameriame na niektoré aspekty tejto právnej úpravy.
Cestovné náhrady
- Stravovanie zamestnancov od 1. 6. 2023 (Mgr. Katarína Danajovičová)
Každý podnikateľ (ďalej aj zamestnávateľ), ktorý zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v pracovnom pomere, ktorý plní zákonom ustanovené podmienky pre vznik nároku na stravné, je povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie. Zamestnávateľ má v oblasti stravovania zamestnancov dve základné povinnosti: zabezpečiť svojim zamestnancom stravovanie a prispievať zamestnancom na ich stravovanie.
Odmeňovanie a mzdy
- Systém valorizácie minimálnych dôchodkov od 1. júla 2023 a dôchodkov od 1. januára 2024 (Ing. Eva Gášpárová)
Doterajší systém valorizácie dôchodkov bol nastavený tak, že dôchodky sa valorizovali k 1. januáru kalendárneho roka a nová suma dôchodku sa vyplácala v priebehu celého kalendárneho roka. Zmena systému valorizácie dôchodkov ustanovená zákonom č. 71/2023 Z. z., v dôsledku ekonomickej krízy a premenlivej miery inflácie, zavádza: rozmrazenie minimálnych dôchodkov a ich naviazanie na životné minimum, možnosť zvyšovania dôchodkov kedykoľvek v priebehu kalendárneho roka, okrem posledného štvrťroka, ak dôchodcovská inflácia presiahne 5 % od predchádzajúcej valorizácie.
Praktická personalistika
- Ako vybudovať dobrý kolektív, v ktorom bude prevládať spokojnosť (III.) (Ľudmila Lipovská Lišková)
Vybrať toho správneho človeka na obsadzovanú pracovnú pozíciu spoločnosti býva vždy veľkou výzvou. Firmy sa snažia nájsť emocionálne zdravých budúcich zamestnancov, pretože iba tí sú pre zamestnávateľa cennou devízou. Sú vyrovnaní so svojou minulosťou, zameraní na prítomnosť a optimistickí s ohľadom na budúcnosť. Bývajú tiež menej zaťažení vlastnými problémami a všeobecne viac otvorení a pripravení vydať zo seba to najlepšie.
Ostatné
- Daňový aspekt štúdia, letných brigád a ukončenia štúdia (Ing. Valéria Jarinkovičová)
Mnohí študenti pracujú na základe dohody o brigádnickej práci študentov, podnikajú, vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť napr. ako osobní asistenti osôb ťažko zdravotne postihnutých a pod. V tomto príspevku svoju pozornosť upriamime najmä na problematiku zdaňovania dosiahnutých príjmov a uplatnenia možných zvýhodnení. Mnohí sa venujú aj dobrovoľníckej činnosti, ktorá je bezodplatná a vykonáva sa bez nároku na odmenu.