Práca, mzdy a odmeňovanie 5/2024

V aprílovom vydaní PAM sa zameriame na skončenie pracovného pomeru v príkladoch. Pracovný pomer sa môže skončiť rôznymi spôsobmi, my v téme rozoberáme všetky spôsoby z oboch strán aj s možnosťami výplaty odstupného. Nasledujúca téma predstavuje nárok na čerpanie dovolenky zamestnankyne v súvislosti s materskou a rodičovskou dovolenkou. Uvedieme nielen základné fakty a informácie o dovolenke, ale si bližšie rozoberieme otázku nároku na dovolenku a čerpania dovolenky zamestnankýň.
Viac informácií nájdete v obsahu nižšie.

Cena s DPH
18,66 €
Cena bez DPH
15,55 €
ISBN
858-41-1306-663-1
Rok vydania
2024
Počet strán
48
Formát
A4
Forma produktu
Tlačená publikácia
Vydavateľstvo
Poradca podnikateľa
+ -

Práca, mzdy a odmeňovanie 5/2024

V aprílovom vydaní PAM sa zameriame na skončenie pracovného pomeru v príkladoch. Pracovný pomer sa môže skončiť rôznymi spôsobmi, my v téme rozoberáme všetky spôsoby z oboch strán aj s možnosťami výplaty odstupného. Nasledujúca téma predstavuje nárok na čerpanie dovolenky zamestnankyne v súvislosti s materskou a rodičovskou dovolenkou. Uvedieme nielen základné fakty a informácie o dovolenke, ale si bližšie rozoberieme otázku nároku na dovolenku a čerpania dovolenky zamestnankýň.
Viac informácií nájdete v obsahu nižšie.

OBSAH

Pracovnoprávne vzťahy

  • Zamestnanecké benefity (Ing. Iveta Matlovičová)

Cieľom článku je oboznámiť sa s aktuálnou štruktúrou zamestnaneckých benefitov, zadefinovať zdroje, z ktorých je možné benefity čerpať a aký má poskytovanie benefitov dopad na zdaňovanie a odvod poistného na zdravotné a sociálne poistenie.

  • Skončenie pracovného pomeru v príkladoch (Viera Kubánková)

Pracovný pomer sa môže skončiť rôznymi spôsobmi a to tak zo strany zamestnanca, ako aj zo strany zamestnávateľa. Akým spôsobom je možné skončiť pracovný pomer so zamestnancom je uvedené v § 59 zákona č. 311/2001 Z. z. Autorka na príkladoch rozoberá všetky druhy skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ má v súvislosti so skončením pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa v určitých prípadoch povinnosť vyplatiť zamestnancovi aj odstupné. Na konci článku sa venuje aj téme odstupného.

  • Domácka práca/telepráca a home office (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)

S rozvojom informačných technológií dochádza k zmenám aj v rámci pracovnoprávnych vzťahov. Využívanie technológií zvyšuje flexibilitu zamestnávania a vplýva na podmienky zamestnávania. Flexibilita sa prejavuje aj v tzv. flexibilných formách zamestnania, ktoré sú alternatívou k tradičnému pracovnému pomeru. Medzi tieto flexibilné formy zamestnávania patrí aj domácka práca a telepráca. Tento článok rozoberá podmienky výkonu domáckej práce, telepráce a home office.

BOZP

  • Sprístupňovanie údajov o zamestnancoch (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)

Právna úprava ochrany osobných údajov rešpektuje potrebu zamestnávateľov spracúvať určitými spôsobmi vybrané osobné údaje o svojich zamestnancov na účely uzavretého pracovného pomeru alebo dohôd o výkone prác vykonávaných mimo pracovného pomeru aj bez súhlasu zamestnancov. Tento článok sa zaoberá poskytovaním a zverejňovaním informácií o zamestnancoch a ich osobných údajoch.

  • Agentúrne zamestnávanie podľa Zákonníka práce a nariadenia GDPR (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)

Dočasné pridelenie zamestnancov je známe aj pod názvom agentúrne zamestnávanie či ako temporary staffing. Užívateľský zamestnávateľ s dočasne umiestnenými zamestnancami neuzatvára pracovnú zmluvu, ale si zamestnancov „prenajíma“ od iného zamestnávateľa alebo agentúry dočasného zamestnávania. Základom právnej úpravy agentúrneho zamestnávania v Zákonníku práce je ust. § 58.

Odmeňovanie a mzdy

  • Otázka nároku a čerpania dovolenky zamestnankyne v súvislosti s materskou a rodičovskou dovolenkou (JUDr. Monika Kiklicová)

S nástupom na materskú či rodičovskú dovolenku žien – zamestnankýň sa vynárajú viaceré otázky, ktoré sú spojené, resp. majú súvis s pracovnoprávnymi vzťahmi a poznaním jednotlivých ustanovení platných právnych predpisov. Uvedieme si nielen základné fakty a informácie o dovolenke, ale si bližšie rozoberieme otázku nároku na dovolenku a čerpania dovolenky zamestnankýň, ktoré nastupujú alebo už nastúpili na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku.

  • Čerpanie dovolenky a jej krátenie v príkladoch (Ing. Iveta Matlovičová)

Inštitút dovolenky, ktorého cieľom je zotavenie sa po práci a načerpanie nových síl do ďalšieho obdobia, je ustanovený v Zákonníku práce. Dĺžka dovolenky sa ustanovuje v kalendárnych týždňoch. Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne. V praxi môže dôjsť ku kráteniu dovolenky, ak zamestnanec vymešká v práci dni, ktoré sa nepovažujú za výkon práce. Kedy a v akom rozsahu možno zamestnancovi dovolenku krátiť, vás oboznámime v nasledovnom článku.

  • Sociálny fond v roku 2024 (JUDr. Slavomíra Mičurová Školková, PhD.)

Sociálny fond je nástroj a možnosť realizácie starostlivosti o svojich zamestnancov ale napríklad aj o svojich bývalých zamestnancov. Zamestnávatelia tvoria sociálny fond na základe zákona. Ide o povinný príspevok, ktorý sa platí z celkovo vyplatených miezd. Ďalším zdrojom do sociálneho fondu môžu byť dary a príspevky a okrem toho môže každý zamestnávateľ rozhodnúť o pridelení ďalších financií zo zisku.

Daň z príjmov

  • Ako správne vypočítať daňový bonus na úroky z úveru na bývanie (Ing. Iveta Matlovičová)

Daňovník môže uplatniť daňový bonus na úroky po skončení zdaňovacieho obdobia na základe žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo sám podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby. Povinnou prílohou je potvrdenie vystavené bankou, ktorá poskytla spotrebiteľovi úver na bývanie. Ako má byť správne vystavené potvrdenie banky a ako sa menia podmienky na uplatnenie daňového bonusu, vás oboznámime v nasledovnom článku.