- Úvod
- >>
- PMPP jednotlivé čísla
- >>
- Personálny a mzdový poradca podnikateľa 9-10/2024
Personálny a mzdový poradca podnikateľa 9-10/2024
Májové číslo PMPP vám prináša množstvo zaujímavých tém, ale aj mnoho dôležitých vzorov a smerníc. Dozviete sa aké sú výhody celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu z pohľadu dane z príjmov. Prinášame informácie aj o konkrétnych postupoch zamestnávateľa aj zamestnanca pri krátení dovolenky, o schvaľovaní, čerpaní, ako aj pri poskytovaní náhrady mzdy za čerpanú aj nevyčerpanú dovolenku. Rozoberáme aj najčastejšie chyby a omyly v pracovnom práve, taktiež to, aké sú najčastejšie chyby a omyly, s ktorými sa musí vyrovnať súdna prax v odvetví pracovného práva.
Personálny a mzdový poradca podnikateľa 9-10/2024
OBSAH
Pracovnoprávne vzťahy
- Krátenie dovolenky z dôvodu práceneschopnosti zamestnanca (Ing. Eva Gášpárová)
Okrem vzniku nároku zamestnanca na dovolenku a základnej výmery dovolenky Zákonník práce upravuje aj krátenie dovolenky, čerpanie dovolenky a poskytovanie náhrady za dovolenku.
- Platobná neschopnosť zamestnávateľa – nároky zamestnancov (Ing. Eva Gášpárová)
Platobná neschopnosť môže byť zapríčinená samotným zamestnávateľom, predovšetkým jeho hospodárením a vlastnou činnosťou alebo inými subjektmi, ak dlžníci zamestnávateľa riadne a včas neuhradili svoje záväzky, v dôsledku čoho sa zamestnávateľ dostáva do omeškania so svojimi vlastnými záväzkami, nemôže splácať svoje záväzky riadne a včas aj napriek tomu, že si svoje povinnosti plní relatívne načas.
- Najčastejšie chyby a omyly v pracovnom práve (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Tento článok rozoberá najčastejšie chyby a omyly, s ktorými sa musí vyrovnať súdna prax v odvetví pracovného práva. Praktický prínos článku spočíva v odkazoch na rôzne súdne rozhodnutia, ktoré naznačujú smer, ktorým sa uberá rozhodovanie súdov SR za posledné roky.
- Príspevok na rekreáciu zamestnancov (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Príspevok sa venuje téme príspevkov na rekreáciu zamestnancov z pohľadu Zákonníka práce, ale aj z pohľadu povinností podľa nariadenia GDPR.
- Príspevok na športovú činnosť dieťaťa (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Článok sa venuje téme príspevku na športovú činnosť dieťaťa, a to nielen z pohľadu Zákonníka práce, ale aj z pohľadu povinností podľa nariadenia GDPR v súvislosti so spracúvaním osobných údajov.
Praktická personalistika
- Založenie a vznik pracovného pomeru (Ing. Martina Švaňová)
Príprava pracovnej zmluvy je súčasťou pracovnoprávnej dokumentácie, ktorá väčšinou spadá pod činnosť personálneho oddelenia. Aby bol personalista schopný takúto zmluvu pripraviť, je potrebné, aby disponoval aspoň základnými vedomosťami z oblasti pracovného práva a neustále sa v tejto problematike vzdelával.
Ako na mzdy
- Zamestnávanie dohodárov a odvodové zaťaženie v roku 2024 (Ing. Martina Švaňová)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb s fyzickou osobou uzatvoriť nielen pracovnú zmluvu, ale aj jednu z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Odborník radí
- Rola compliance zamestnanca v organizácii (JUDr. Lucia Čabová, LL.M)
Cieľom tohto odborného článku je priblížiť odbornej i laickej verejnosti pozíciu zamestnanca, ktorý má vo svojej agende zverenú problematiku compliance, a teda zabezpečuje ,,súlad procesov s jednotlivými právnymi predpismi“ u svojho zamestnávateľa.
- Umelec ako slobodné povolanie – aktuálny právny stav (Mgr. Petra Beníčková)
Článok sa zameriava na podstatné aspekty výkonu umeleckej činnosti a jeho zmluvnej úpravy, ako aj na praktickú stránku, kedy sa snaží záujemcom alebo vykonávateľom tohto slobodného povolania sprehľadniť ich povinnosti a práva a predostrieť ich možnosti.
- Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt z pohľadu dane z príjmov (Ing. Eva Gášpárová)
Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt predstavuje finančný produkt dlhodobého osobného dôchodkového sporenia, ktorý má pomôcť zabezpečiť doplnkový dôchodkový príjem v starobe.
- Doktorandi – doktorandské štúdium a zárobková činnosť (Ing. Eva Gášpárová)
Zákon o vysokých školách ani iný predpis neobmedzuje ani nezakazuje doktorandom v dennej forme štúdia výkon zárobkovej činnosti. Doktorandi môžu uzatvárať pracovnoprávne vzťahy podľa Zákonníka práce.
- Prípustnosť nezákonne získaného dôkazu v konaní o neplatnosť výpovede (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Tento článok poukazuje na uvedený prípad riešený súdmi v Českej republike a poukazuje na možnosť podobnej aplikácie v obdobných prípadoch v rozhodovacej praxi slovenských súdov.
- Zvýšenie súdnych a správnych poplatkov od 1. 4. 2024 (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Tento článok prináša informácie o zmenách v súdnych či správnych poplatkoch, o sumách ich zvýšenia, ktoré platia od 1. 4. 2024.
- Manažérska zmluva (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Článok sa zaoberá tým, čo možno považovať za manažérsku zmluvu, kedy sa manažérska zmluva uzatvára podľa Zákonníka práce alebo kedy sa uzatvára podľa Obchodného zákonníka.
Verejná správa
- Ako postupovať pri tvorbe pracovnej náplne pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (PhDr. Marek Havrila, PhD.)
Od všeobecne vyjadreného druhu práce v podobe určenia pracovnej pozície so stručnou charakteristikou pracovnej činnosti, ktorú má zamestnanec v pracovnoprávnom vzťahu vykonávať, sa ďalej odvíja vo forme konkretizácie pracovných úloh tzv. náplň práce, resp. pracovná náplň, ktorá vždy musí korešpondovať s dohodnutým druhom práce.
- Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe (JUDr. Mária Kevická, PhD.)
Cieľom tohto článku je poskytnúť nový pohľad na často používané dokumenty, ako je napríklad pracovná zmluva či dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Prílohou tohto článku sú aj vzory, ktoré majú slúžiť ako inšpirácia pri vypracovaní dokumentov vhodných pre váš subjekt.