- Úvod
- >>
- PMPP jednotlivé čísla
- >>
- Personálny a mzdový poradca podnikateľa 1/2025
Personálny a mzdový poradca podnikateľa 1/2025
Prvé vydanie nového ročníka prináša súbor aktuálnych článkov, ktoré poskytujú praktické informácie z rôznych oblastí pracovného a podnikateľského prostredia. Obsahuje príspevky o pracovnom voľne v dôsledku nepriaznivého počasia, o postavení a úlohách data protection officera, ako aj o „zelených kompetenciách“ ako súčasti moderného podnikateľského prístupu k environmentálnym výzvam. Záver dopĺňa prehľad rozdielov medzi podnikaním formou živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným, a to so zameraním na ich výhody a nevýhody. Viac informácií prinášame v obsahu nižšie.
Personálny a mzdový poradca podnikateľa 1/2025
Viac informácií prinášame v obsahu nižšie.
OBSAH
Pracovnoprávne vzťahy
- Pracovné voľno z dôvodu povodní a nepriaznivého počasia (Ing. Eva Gášpárová)
Počas trvania pracovného pomeru môžu nastať situácie, v ktorých sa zamestnanec nemôže dostaviť do práce, situácie a skutočnosti, ktoré zamestnancovi bránia vo výkone práce alebo znemožňujú zamestnávateľovi prideľovať zamestnancovi prácu.
- Zodpovednosť zamestnávateľa za škodu – 3. časť (Mgr. Juraj Kočiš, LL.M.)
V tomto článku analyzujeme problematiku zodpovednosti zamestnávateľa za škodu a jej náhrady v pracovnoprávnych vzťahoch, a to vo svetle rozhodovacej praxe súdov.
- Aplikačné problémy ohľadne dohody o skončení pracovného pomeru (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Ani tento spôsob skončenia pracovného pomeru neobchádzajú v praxi aplikačné problémy, ktorých riešenie prináša so sebou rozhodovacia prax súdov. Na pár takýchto rozhodnutí súdov sa pozrieme v tomto článku.
- Vysielanie zamestnancov do zahraničia (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Možnosť pracovať odkiaľkoľvek zmenila spôsob nahliadania nielen zamestnávateľov, ale aj zamestnancov na to, ako pracujeme a prispela k odstráneniu geografických obmedzení.
Odborník radí
- Živnosť verzus s. r. o., aké sú rozdiely? (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Tento príspevok vysvetľuje rozdiely medzi podnikaním formou založenia s. r. o. (zjednodušeným spôsobom) a medzi podnikaním formou živnosti. Poukazuje na rozdiely medzi týmito formami podnikania pri zakladaní, ručení, účtovníctve či ukončovaní podnikania.
- „Spoločník“ verzus „konateľ“ spoločnosti s ručením obmedzeným (JUDr. Lucia Boráková)
V praxi nezriedka dochádza k zamieňaniu pojmu „spoločník“ a „konateľ“ spoločnosti s ručením obmedzeným. Ide nielen o dva odlišné pojmy, ale najmä o dve odlišné osoby, ktoré majú rôzne práva a povinnosti.
- Influencer, ako ho nepoznáme – daňové a účtovné súvislosti (Ing. Zuzana Uríková)
Rozmachom internetu a sociálnych sietí sa toto povolanie stáva čoraz viac populárne. Vysvetlíme si, aké povinnosti táto činnosť prináša, či je potrebné založiť si živnosť a ako sa na ňu pozerá naša daňovo-účtovná legislatíva.
Verejná správa
- Kumulované pracovné pozície v školách a školských zariadeniach (JUDr. Matej Drotár)
Zamestnávanie zamestnanca v jednom pracovnom pomere s kumulovanými pracovnými pozíciami má určité výhody oproti zamestnávaniu jedného zamestnanca na viacero pracovných pomerov na kratší pracovný čas.
Ako na mzdy
- Zamestnanie popri dôchodku z pohľadu odvodového a daňového zaťaženia v roku 2024 (Ing. Martina Švaňová)
Zamestnanie popri starobnom dôchodku môže byť výhodné nielen pre samotných penzistov, ale aj pre ich zamestnávateľov, a to najmä s ohľadom na možnosť uplatniť si odvodovú úľavu.
- Nárok zamestnanca na dávky sociálneho poistenia (Ing. Martina Švaňová)
Pri výpočte miezd zamestnávateľ každý mesiac zo mzdy zamestnanca vykonáva povinné zrážky pre jednotlivé druhy sociálneho poistenia a tieto odvádza do Sociálnej poisťovne.
Praktická personalistika
- Zelené kompetencie – trend budúcnosti či realita súčasnosti? (doc. Ing. Cecília Olexová, PhD.)
Článok poskytuje vymedzenie daných kompetencií a ich konštruktov, ktorých poznanie umožňuje aktívne prispievať k riešeniu súčasných environmentálnych výziev v rámci organizácie, podporujúc nielen naplnenie spoločenských cieľov, ale aj dosiahnutie konkurenčnej výhody na domácich a zahraničných trhoch.
- Pracovná disciplína v praxi personalistu (Ing. Martina Švaňová)
Obsah pracovnej disciplíny však tvoria aj povinnosti zamestnanca, ktoré sú obsiahnuté v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve, pracovnom poriadku či iných interných predpisoch zamestnávateľa za predpokladu, že s nimi bol zamestnanec oboznámený.
- Vzdelávanie zamestnancov (Ing. Martina Švaňová)
Každý zamestnanec vykonávajúci pracovnú činnosť pre zamestnávateľa musí spĺňať kvalifikačné predpoklady a požiadavky na odbornú spôsobilosť požadovanú pre výkon konkrétnej činnosti, ako aj požiadavky na bezpečnosť pri práci.
- Odstupné, odchodné – aký je medzi nimi rozdiel? (Ing. Martina Švaňová)
V prípade obidvoch pojmov ide o plnenia, ktoré sa zamestnancovi poskytujú pri skončení pracovného pomeru, avšak každé z iného dôvodu a pri splnení iných podmienok.
Ochrana osobných údajov
- Postavenie data protection officera (zodpovednej osoby pre ochranu OÚ) u zamestnávateľa (JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.)
Tento článok bližšie rozoberá povinnosť prevádzkovateľov/sprostredkovateľov ustanoviť zodpovednú osobu, poukazuje na jej postavenie a úlohy, ktoré má plniť.